Zajímavosti z antarktidy

Některé příklady z heroického věku Antarktidy

První oficiální dopis z Antarktidy uznávaný v rámci studie antarktické oblasti

Kapitán tuleňářské lodi O´Cain, Ch. J. Winship píše svému otci 21. února 1821 z Potter Cove, South Shetlands, že dorazil do přístavu O’Cain (pojmenovaného po jeho lodi) dříve, před zahájením lovu tuleňů.

Dopis – má dvojitou hmotnost a je frankován (12 1/2c x 2 = 25c), to odpovídalo vzdálenosti mezi 80 a 150 mílemi (1816-45). Bez poplatku za dopravu lodí, nebo dodáno do USA lodí, která neměla autorizaci pro lodní poplatek.

Dále zde bude materiál od francouzského polárníka Dumont d’Urvilla, který pomohl potvrdit odhalení antarktického kontinentu.

Jeden ze dvou známých dopisů z d´Urvillovy antarktické výpravy

Francouz Dumont d’Urville se dvěma loděmi (Astrolabe a Zéleé) se během tříleté vědecké plavby do jižního Pacifiku vydal dvakrát na Antarktidu (1837-38, 1839-40).

1838-42 “Wilkes Antarctic Expedition” (USA)

Velitel expedice Charles F. Wilkes píše (20. února 1842) složený dopis své manželce ve Washingtonu, DC. Oznamuje, že bude následovat dlouhý vědecký průzkum v Pacifiku poté, co prozkoumal Antarktidu, a oznamuje, že se brzy vrátí do Spojených států.

Jediný známý dopis z této expedice od Charlese F. Wilkese

Angličan James Weddell a jeho průzkumné a tuleňářské expedice v Antarktidě (1822-24)

V únoru 1823 doplul na 74. jižní stupeň. V této době to bylo dosud nejdále na jih. Na jeho památku dnes nese toto moře jeho jméno.

Weddell píše po návratu londýnskému vydavateli z „Edinburghu“ svůj expediční příběh (rukopis napsaný 18. srpna 1826). Jeden ze dvou známých dopisů souvisejících s Weddellovou expedicí

1839-43 “British (Ross) Antarctic Expedition”

Nejstarší známý koncesionářský dopis z Falklandských ostrovů a jeden z prvních známých dopisů z průzkumných expedic v Antarktidě (jediný dochovaný dopis poslaný z Rossovy expedice)

Dopis poslaný námořníkem Richardem Wallem z velitelské lodi H. M. Erebus, do Anglie (předplacené) za zvýhodněnou cenu pro námořníky 1 d. V této době nebyla zatím na Falklandských ostrovech žádná pošta.

1897-99 “Belgian Antarctic Expedition”- první vědecká expedice v Antarktidě

Adrien de Gerlache poslal oficiální expediční obálku tajemníkovi Královské geografické společnosti Belgie (1.8.1899, orazítkováno v Buenos Aires), kdy vítězoslavně vede expedici domů přes Buenos Aires v Argentině. Dopis vezl parník Danube (přes Lisabon) a byl doručen do Bruselu 28.8.1899.

Veškerá korespondence z Belgické expedice je velmi vzácná a donedávna nedostupná.

Nesmí samozřejmě chybět dva velcí soupeři při cestě na Jižní pól.

1910-12 “Norwegian (Fram) Antarctic Expedition” (Roald Amundsen)

“Fram-Expeditionen“ oficiální expediční obálka odeslaná vedoucím expedice Roaldem Amundsenem
jeho bratrovi Gustavovi v Kristianii.
„Odeslal Roald Amundsen, z cesty na jižní pól“, zaslaná z Buenos Aires 22. dubna 1911″.

Jeden ze tří dochovaných kusů oficiálních expedičních obálek a jediný dochovaný dopis zaslaný Amundsenem z Antarktidy

1910-13 Britská (Terra Nova) antarktická expedice

Dopis poslaný a orazítkovaný kapitánem Robertem Falconem Scottem, RN na mysu Evans, 9. února 1911,
Jeden z prvních datumů poslaných z Antarktidy, se speciálním přetiskem poštovní známky pro Scottovu expediční poštu (přetištěné známky Nového Zélandu).