Mendelova polární stanice

Mendelova polární stanice je česká výzkumná stanice v Antarktidě na pobřeží ostrova Jamese Rosse. Založil ji polárník prof. Pavel Prošek. Slavnostně byla otevřena v únoru 2007, čímž se Česká republika stala 26. zemí s vlastní vědeckou základnou na kontinentu. Stanice je majetkem brněnské Masarykovy univerzity a dostala jméno po zakladateli moderní genetiky, meteorologovi Johannu Gregoru Mendelovi.


Brněnská vědecká expedice vyrazila do Antarktidy. Bude zkoumat půdu, klima či stres.

Vědci z Masarykovy univerzity vyrazili v prosinci 2021 na další výpravu do Antarktidy, kde plánují zkoumat dlouhodobé změny tamní půdy a vliv polárních podmínek na lidské tělo ve stresu. Kromě toho budou pokračovat v monitorování klimatu a sledování ekosystémů. Brněnské zástupce v šestnáctičlenné výpravě doplní také odborníci z Leedsu a Univerzity Karlovy v Praze. V polárních podmínkách budou také testovat nové bundy a zpevňovací dlaždice. Expedice se vrátí v březnu.

Skupina vyrazila z Brna nejprve autobusem do Vídně, odkud odletěla do Chile.  Přiložené pohlednice jsou právě z mezi zastávky v Chile, kde právě expedice absolvovala karanténu a jsme moc rádi, že vám je můžeme ukázat.
Později, po absolvování karantény, pokračovala až na základnu Johanna Gregora Mendela.

Foto členů expedice z listopadu 2021, která vyrazila do Antarktidy:

Přední řada zleva: prof. Prošek, Vendula Koublová (mikrobioložka), Petr Škamrala (technik), Dan Nývlt (vedoucí programu); prostřední řada zleva: Lucia Pastíriková (geomorfoložka), Lucie Ráčková (humánní fyzioložka), Chris Stringer (geomorfolog), Filip Haiduk (expediční lékař); poslední řada zleva: Michael Matějka (klimatolog), Jana Smolíková (glacioložka), Michaela Kňažková (geomorfoložka), Filip Hrbáček (vedoucí expedice), Kamil Láska (klimatolog), Peter Váczi (rostlinný fyziolog), Ondřej Nedělčev (glaciolog). Omluveni: Zbyněk Engel (glaciolog), František Vorel a Jareček Gerža (technici).